Registered Attendees

Countries represented so far

Australia
Austria
Bahamas
Brazil
Canada
China
Denmark
Finland
France
Germany
Indonesia
Ireland
Italy
Japan
Malaysia
New Zealand
Singapore
Slovenia
Switzerland
United Kingdom
USA

Companies/associations attending so far

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
A
AcoustiTECH
Accsys Group
Adera Development Corporation
Adolfson and Peterson Construction
Advanced Polymerics
Aedis Architects
AIA-Maine – University of Maine Architecture
AISC
AkzoNobel Wood Coatings and Adhesives
American Softwoods China Office
Ankrom Moisan Architects
Anthem Properties Group
APA – The Engineered Wood Association
APEX
The Architect's Newspaper
Artuitive Group
Arup
Atelier Sylvian Frey
ATICA / Abbey Stiess Consulting
Ashland Specialty Ingredients
Aspect Structural Engineers
Associated Engineering

BACK TO TOP
B
Beacon Rose Partners
The Beck Group
Becker Structural Engineers
Bell Structural Solutions · Booth #330
Bensonwood
Bernardo Wills Architects
BFL CANADA Insurance Services
BID Group
Biesse America · Booth #625
Biesse Canada
Binderholz · Booth #314
Blue Forest Conservation
Bogdan Newman Carcini
BOKA Powell
Boise Cascade
Bojarsky
Bora Architects
Boston Properties
Bright Wood Corp.
Bright Wood Quality Millwork
Brisco Manufacturing · Booth #331
Britt Peters and Associates
BTY Group
Buehler
Business Oregon

BACK TO TOP
C
C&C Resources
Cadwork · Booth #117
Cal Poly Pomona
Calvert Co.
Canadian Wood Council/Wood WORKS! BC
Carpinteria Timber Structures
Carpentry Plus
Casey Industrial
Catena Consulting Engineers
CDC Management Corp
Centric Engineering
Chambers Construction
Christman Constructors Co.
City of Cleveland
City of Hillsboro
City of Tacoma
City of Vancouver
Clackamas County · Booth #228
Clark Construction Group
Clemson University · Booth #424
Clemson Wood Utilization + Design Institute
Climate and Land Use Alliance
CLTP Burnie
Coillte
College of Carpenters and Allied Trades
Collins · Booth #119
Colorado School of Mines
Colorado State University
Colorado State University / Powerhouse
Columbia Forest Products
Composite Recycling Technology Center
Conception R.P.
Con-Vey · Booth #624
Cooper Carry
Cornerstone Forest Products
Costa Sanders · Booth #211
Coughlin Porter Lundeen
Cree
Crescent Communities
Crow Engineering · Booth 402
CT Tech

BACK TO TOP
D
Dalhousie University Facilities Management
Daly Partners California
Degenkolb
Design Build Research
Deutsche Messe
DIALOG
DIRTT Environmental Solutions
Donegan Advisors
Doug Fir Consulting
Dovetail Partners
D.R. Johnson Wood Innovations · Event Bags and Tour Sponsor | Booths #207 and #704
Dykeman

BACK TO TOP
E
EACOM Timber Corporation
Elk Creek Forest Products
EllisDon
Entuitive
Ergodomus Timber Engineering · Booth #324
Essetre · Booth #428
Eurotec · Inside Ad (Program) Sponsor | Booth #431
Everelle.Build
Evergreen Engineering · Booth #600

BACK TO TOP
F
FA Rodriguez, Consulting
Fast + Epp
FastenMaster · Booth #700
Fire Tower Engineered Timber
First Community Housing
Five Degrees Design
Fluid-Bag
Forest Business Network
Forest Economic Advisors (FEA) · Booth #528
Forestry Innovation Investment
Forisk Consulting
Formology
Forterra
Franklin Adhesives & Polymers · Booth #327
Freres Lumber Co. MPP · Lounge Sponsor | Booth #415

BACK TO TOP
G
GBD Architects
GE Frisco
Gensler
Georgia Forestry Commission
Gilbane Building Company
Gilbert · Booth #602
The Goldenberg Group
Google
GBD Architects
Great River Energy
GreenPlaces
Groundwork Strategies
Growing Excellence

BACK TO TOP
H
H Inc.
Hacker
Hanbury
Hannover Fairs
Hans Lingl GmbH & Co.
Harbor Bay
Hastings Architecture Associates
HDR
Hennebery Eddy Architects
Henkel
Heritage Natural Finishes · Napkin Sponsor
Hexion · Premier Sponsor | Booth #623
Hilti North America · Track 2 Sponsor | Booth #430
Hines
HKS
HLA Engineers
HOK
Holcomb Development Company
Holmes Fire
Holmes Structures
hsbcad North America · Booth #607
Huber Engineered Woods
Hundegger Australasia
Hundegger USA · Booth #123
Hunt Electric
Hunter Properties

BACK TO TOP
I
ICC Evaluation Services · Booth #230
IB X-Lam USA · Booth #218
Idaho Department of Lands
IOJ Development
ISEC
ISL Engineering

BACK TO TOP
J
James G. Murphy Company · Booth #328
James McHugh Construction
JB's
JPMorgan

BACK TO TOP
K
Kadant Carmanah Design
Kaiser Group
Kalesnikoff Lumber
Kallesoe Machinery · Premier Sponsor | Booth #523
Katerra · Premier Sponsor | Booth #317
KF Aerospace Centre For Excellence
Kimwood Machinery
Kinsol Timber Systems
KL&A, Engineers & Builders
KLH · Booth #311
Kootenay Innovative Wood
Koppers Performance Chemicals · Booth #225
KPFF Consulting Engineers
Kramer Gehlen & Associates
Kyoto University

BACK TO TOP
L
Lake|Flato Architects
Lancaster County Timber Frames
Ledinek · Booth #224
Ledinek Engineering
Lifelong Group of Companies
LignoLoc-Beck Fastener Group · Booth #216
Lingl Installation & Service Co.
Little Diversified Architectural Consulting
Living Forests
LMN Architects
Louisiana State University
LSW Architects
Lund Opsahl
LWPAC, Intelligent City

BACK TO TOP
M
Magnusson Klemencic Associates
Maguire Machinery Group
Mahlum
Maine Mass Timber Commercialization Center · Booth #627
Malitz Construction
Marcus Kauffman Photography
MariSol Malibu
Martinez Moore Engineers
Mathews Development Group
Maxxon Corporation · Booth #301
MCH
Meiklejohn Architects
Method Studio
Metsa Group
Metsa Wood · Booth #303
Meyer Borgman Johnson
Miller Hull Partnership
Minnesota DNR
Mississippi Development Authority
Mississippi Forestry Association
MiTek · Booth #325
Mithun
MKM and Associates
Mont Vista Capital
Montana DNRC
Montana State University
Montana Timber Products · Booth #605
Montgomery Design + Build
Moriyama & Teshima Architects
Morrison-Maierle
Moss Adams
Mortenson Construction
Moses Structural Engineers
Mountain Properties
Muhlbock Drying Technology · Booth #222
Murray Latta Progressive Machine
MVPR Investment Management
Mytec Contracting
MyTiCon Timber Connectors · Booth 323

BACK TO TOP
N
NAFP | #forestproud · Booth #431
Naikoon
National Wild Turkey Federation
The Nature Conservancy
Nebraska Forest Service
The Neenan Co.
NEPCon
New Energy Works
NextWatts
Nishkian Monks
Nordic Structures · Booth #231
Nordtreat
Norica Timber
North Cascades Bank
Northwest Farm Credit
NRCan

BACK TO TOP
O
Odeh Engineers
Office 52 Architecture
Ogden Sales Group
Ontario Secondary School Teachers' Federation
Ontario Wood-Works!
Opsis Architecture
Oregon Forest Resources Institute · Tour #2 Sponsor
Oregon State University
Oregon State University, College of Forestry
ORW Architecture
Oscar Faoro & Associates

BACK TO TOP
P
Pacific Lumber Inspection Bureau
Pacific Northwest Carpenters Institute
Pacific Woodtech Corporation
Pagoda Engineering
Panatch Group
PATH Architecture
Pavilion Construction
PCL Construction Services
Perkins+Will
Perkins+Will Canada
PFS TECO · Booth #219
PIVOT Architecture
Plywood & Panel World
PolyOne Advanced Composites
Porcelanosa
Port Blakely
Port Blakely US Forestry
Port of Port Angeles
Port of Portland
Portland State University
Positive Homes
The Preston Partnership
Public Services and Procurement Canada

BACK TO TOP
Q
QB Corporation
Quality Contractors
Queensland Department of Agriculture and Fisheries
Quezada Architecture

BACK TO TOP
R
Rawlings Manufacturing · Booth #407
RedBuilt
Rensselaer Polytechnic Institute
Rhomberg Ventures
Rice University
Rigidply Rafters
Rogers O'Brien Construction
Rosboro · Booth #505
Rothoblaas · Lunch Sponsor | Booth #223
RoyOMartin
Rubner Holzbau · Booth #201

BACK TO TOP
S
SALT Development
San Francisco Department of the Environment
Sankofa Lumber
Sansin · Track 3 Sponsor | Booth #409
Sapulut Forest Development
Sares Regis Group of Northern CA
Sauter Timber · Booth #401
SCE
Schaefer
Schiller Projects
SCM North America · Booth #525
Seagate Structures · Track 1 Sponsor
Search North America
Seattle Department of Construction and Inspections
SEMA Software · Booth #227
Seneca Sawmill
SERA Architects
SFI · Private Meeting Spaces Sponsor | Booth #423
Sherman Construction
Sidewalk Labs
Sierra Institute for Community and Environment
Sierra Pacific Windows · Booth #307
SIGA Cover
Simpson Gumpertz and Heger
Simpson Strong-Tie · Booth #214
SmartLam · Booth #109
SmithGroup
Soderstrom Architects
Softwood Export Council
Softwood Lumber Board
South Dakota State University
Spiritos Properties
SRG Partnership
Stahly Engineering & Associates
Standard Lumber
State of Montana, Administration, A&E
State of Oregon, Office of the Governor
Steeltech Industries
Sterling Solutions · Lanyards Sponsor
Stiles Machinery · Booth #215
Stora Enso
Structural Resource Group
StructureCraft Builders · Booth #609
Structure Fusion
Structurlam Mass Timber Corp. · Booth #531
Studio One Eleven
Substrate Capital
Sumitomo Forestry Co.
SUNY-ESF
Swan Housing
Swinerton · Premier Sponsor | Booth #615

BACK TO TOP
T
Tahoe Regional Arts Foundation
Talking Forests
TallWood Design Institute · Ending General Session Sponsor | Booth #405
TCA Architects
Teass Warren Architects
Teredo Vollholzhaus
Texas A&M Forest Service
Texas Timber Frames
TFC – Timber Frame Connection
Thinktank Design Group
Think Wood · Research Library Cafe, Event Program, Poster Sessions Sponsor | Booth #507
Timber Age Systems
Timber Concept
Timber Engineering
Timber Structures 3.0 · Booth #626
Timber Systems Limited
Timberlink Australia
Tiong Seng Group
Tishman Speyer
Top Wood Jobs
TRADA
Trans Sabore Logistica
Trävirke
Treesource · Booth #430
Trilogy Architecture
Trinity University
Turner Construction Company
TVA Architects

BACK TO TOP
U
Union Pacific Railroad · Booth #326
University of Alabama
University of Brasilia
University of California, Berkeley
University of California, Santa Cruz
University of Denver
University of Florida
University of Idaho
University of Idaho Integrated Design Lab
University of Illinois at Chicago School of Architecture
University of Maine
University of Montana Foundation
University of Northern British Columbia
University of Oregon
UQAC
Urban Development + Partners
Urban One Builders
U.S. Endowment for Forestry and Communities
U.S. Forest Service · Booth #601
U.S. Forest Service, Forest Products Laboratory
USNR · Breakfast Sponsor | Booth #501

BACK TO TOP
V
VaproShield · Booth #427
Vaagen Timbers
Vancouver School Board Project Office
Vecino Group
Venturer Timberwork
Virginia Polytechnic Institute and State University
Virginia Tech, Department of Sustainable Biomaterials

BACK TO TOP
W
WACKER Chemical Corporation
Walker Structural Engineering
Walsh Construction
Walter P Moore
Ward Insurance Agency
Washington State Department of Commerce
Washington State Department of Enterprise Services
Washington State University
Weber Thompson
Weinig Holz-Her USA · Booth #425
Wesbeam
Western Archrib · Booth #115
Western Forest Products
Western Piedmont Community College
Western University
Western Wood Preservers Institute
Western Wood Structures
Whitworth University
WholeTrees Structures · Booth #506
Winter Construction
Woodlam Indonesia
Wood-Mizer · Booth #125
Wooden Haus Supply · Booth #724
WoodWorks · Booth #507
WSU School of Design & Construction

BACK TO TOP
X
XL Construction

BACK TO TOP
Y
Yale University

BACK TO TOP